Varšava. Mesto, ktoré už Rusov vidieť nechce

Autor: Ján Bača | 23.9.2014 o 19:33 | (upravené 4.12.2014 o 19:02) Karma článku: 7,94 | Prečítané:  2396x

Drvivá väčšina Slovákov pozná Varšavu len z "Nesprisahaneckej verzie únosu auta" Toma Nicholsona. A je to škoda.

To, čo uvidíte ako prvé vás zaskočí

Pred cestou do Varšavy som si len ťažko vedel predstaviť, že by niektorému z okolitých národov mohla zostať po Rusoch trpkejšia chuť v ústach než nám, Slovákom. Prirodzene okrem tej časti obyvateľstva, ktorá si okachličkovanie svojej kúpelne nechala na november roku 1989.

Ak sa však rozhodnete navštíviť Varšavu zistíte, prečo sa Poliaci tak ochotne ponúkajú pre potreby NATO, prečo Obamovi nadšene tlieskali, keď im prisľúbil viac amerických vojakov v Európe a prečo, na rozdiel od slovenskej politickej scény, nikto nespochybňuje ruskú hrozbu. Varšava sa nebojí. Varšava si však pamätá svoju minulosť.

Prvý pohľad, ktorý sa vám naskytne po tom ako vystúpite z eskalátorov modernej, podzemnej, železničnej stanice je na vysokú budovu nevídaného zjavu. Jedná sa o Palác kultúry, ktorý je pravdepodobne tým, čo vám po návrate z cesty napadne ako prvé pri spomienkach na Varšavu. Keď sa na začiatku päťdesiatych rokov Stalin obyvateľov Varšavy opýtal či by chceli ako dar metro alebo palác kultúry, odpoveď znela jasne. Metro. V roku 1955 sa tak dokončila výstavba najvyššej budovy v meste, nesúca meno Palác Josefa Stalina. Po roku 1989 sa približne polovica obyvateľov Varšavy dožadovala zbúrania tohto Stalinovho podpisu v srdci mesta. Palác napokon dodnes stojí a slúži ako obľúbené kino pre domácich a vyhliadka pre turistov.

Historické centrum nie je až také historické

Centrum Varšavy vás neurazí a vy sa cítite tak trocha ako doma v Bratislave. Počas druhej svetovej vojny bola Varšava kompletne zbombardovaná. To čo zostalo, následne zrovnali so zemou nemecké tanky. Hlavné mesto, ktoré je z viac než 90 percent v troskách. Preto prirodzene vyvstala otázka či hlavné mesto nepresunúť. Tu však prišla na rad poľská národná hrdosť. Obyvatelia Varšavy totiž vybudovali historické centrum od základov, podľa pôvodných plánov mesta. V prípade, že preskočíte návštevu Múzea varšavského povstania a vyberiete sa rovno do centra, nad touto skutočnosťou sa ani nezamýšľate. Všetko totiž vyzerá pôvodne.

Na čo si určite nájsť čas?

Múzeum varšavského povstania som už spomenul. Osobne ho považujem za niečo, čo by ste rozhodne pri návšteve Varšavy nemali opomenúť. Povstanie prepuklo v roku 1944, teda v čase, keď bola Varšava okupovaná nemeckou armádou. Cieľom povstania bolo oslobodiť Varšavu samotnými obyvateľmi ešte pred príchodom Červenej armády a zaistiť si tým legitímnu štátnu správu. To, aby sa Varšava sama oslobodila, však prirodzene nebolo v záujme nacistov, no zároveň si to neprial ani Stalin. Až 3 mesiace bojov na život a na smrť proti nemeckým okupantom a Červená armáda, vyčkávajúca na vykynoženie poľského obyvateľstva Nemcami. Aj to je dôvodom, prečo dnes Poliaci neveria Rusom ani nos medzi očami. K dokresleniu situácie treba dodať, že ako Američania, tak aj Rusi zhadzovali z lietadiel potrebnú pomoc varšavským povstalcom. Skutočnosť je však taká, že tie ruské kontajnery, nemali na rozdiel od tých amerických padáky. Takže nielenže bol obsah kontajnerov nepoužiteľný, ale často poškodili domy a zranili obyvateľstvo.

 

Ghetto by ste sami ani nenašli

Ak zájdete do informačného centra, určite vám poradia prehliadku varšavského ghetta. Vo filme Pianista bola atmosféra tamojších podmienok vykreslená nadmieru autenticky. Preto vás možno sklame, že prehliadkou ghetta sa myslí ukážka jedinej budovy, ktorá bola z ghetta po druhej svetovej vojne zachovaná. Pritom vo varšavskom ghette žilo na ploche 2,6 km² až 450 000 židov. V chodníkoch sú však na mnohým miestach symbolicky naznačené základy múru, ktorý ghetto ohraničoval.  Časť z tohoto múru je však možné nájsť medzi obytnými domami v širšom centre mesta. Napriek jeho minimálnym pozostatkom, predstavuje ghetto jeden z najsilnejších príbehov, ktoré toto mesto ponúka.

Nie ste fanúšikom moderného umenia? Prekonajte sa!

Turisticky obľúbené je aj varšavské Múzeum moderného umenia. Téma holokaustu sa v modernom umení vyskytuje pomerne často. Pri návšteve múzea však rozhodne neprehliadnete jeden z exponátov. Poľský umelec Zbigniew Libera a jeho koncentračný tábor poskladaný z LEGA je pravdepodobne najkontroverznejším dielom celej výstavy. Spoločnosť LEGO v roku 1996 poskytlo Poliakovi kúsky obľúbenej detskej stavebnice zdarma, na podporu jeho projektu. Zadanie bolo jednoduché. Hocičo. Po vytvorení diela však nasledovala žaloba na umelca zo strany spoločnosti. Sporným bol nápis na krabici so slovami "sponzorované LEGOm". Umelec svoje dielo pomerne presvedčivo vysvetlil. Podľa Libera sa  zverstvá počas holokaustu diali len za pomoci ľudí okolo nás. Nebolo treba žiadne špeciálne prísady či čiernu mágiu. Paralelu videl umelec v skutočnosti, že kúsky stavebnice sú k dispozícii každému dieťaťu a k vytvoreniu pekla na zemi tak treba len správnu konšteláciu kúskov.

 

Tam, kde sídli prezident

Prezidentský palác sa nachádza v srdci Varšavy, len zhruba 10 minút od najznámejšej ulice Nowy Swiat. Pokiaľ nie ste členom diplomatickej delegácie, do vnútra sa dostanete len ťažko. Ak sa Vám to však predsa len podarí, rátajte s veľmi prísnou bezpečnostnou prehliadkou pri vstupe, ale aj s overením totožnosti pár dní pred určeným termínom prehliadky.

 

 

Tak trochu ako doma

Niet pochýb o tom, že Varšava v súčasnej dobe intenzívne napreduje a bez problémov sa vyrovná Bratislave. Návštevníci si však stále môžu všímať isté kontrasty. Sú to však kontrasty, na ktoré sme my, obyvatelia Slovenska, viac než zvyknutí. Pre turistov zo západu, však predstavujú stopy poľskej minulosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?