Le président Kiska

Autor: Ján Bača | 3.10.2014 o 9:27 | (upravené 10.11.2014 o 13:21) Karma článku: 8,38 | Prečítané:  1651x

Havel, Kundera a Sagan. To sú mená, s ktorými v konverzácii o Vašom pôvode s Francúzmi obstojíte. Teda, ak majú nad 40 a sledujú Tour de France.

Ako to teda máte? Máte parlament? Padne prvá otázka v kontexte politiky. Máme veru! Čo takto spomenúť, že tam vlastne rozhoduje len jedna strana? Akosi však vycítim, že sa to príliš nehodí. Veď som pred chvíľou hovoril o novembri ’89. Náhodou si to zle vysvetlia... Hm. Keď už sme k tej politike došli, tak im niečo o tom poviem. Aspoň uvidia, že sa zaujímam o veci verejné.

Viete, my máme teraz nového prezidenta. Voľby sme mali toto leto. Veď Vaša dcéra by vedela rozprávať, ako som tŕpol! Bolo to totiž dosť dramatické, pretože kandidoval aj náš premiér. Prvá mi napadne scientológia. No na tú však aj prvú zabudnem... Keď tu cítim, že vo vzduchu visí pikoška.

Ono je to vlastne prvý prezident, ktorý nebol komunista. Ten druhý, čo kandidoval, ten sa volá Fico a ten je teraz premiér. Napadá mi Ficobook. Ale pokiaľ viem, oni nie sú ani na Facebooku. To by som im musel vysvetliť aj ten originál.... Tak nič.

Stredoškolský učiteľ matematiky sa zdvíha od stola, spratúvajúc riady po večeri a ja cítim, že vzduch akosi oťažel.

Proste som rád, že zostal premiérom. Zhrniem polopatisticky, aby sa náhodou nestratilo hlavné posolstvo. Keď tu mi napadá kauza Malinová. Ale poviem si, ešte náhodou dcéru na Slovensko znova nepustia. Nechám to tak.

No... ale som fakt rád, že to tak dopadlo. Hovorím zámerne úprimným tónom. Viete, ono je to vôbec prvý krát, čo som normálne, že spokojný s prezidentom... neviem či pochopia, že je to pre väčšinu ľudí, s ktorými si názorovo rozumiem, pocit nevídaný. Moje nadšenie sa však stále nestretáva s odozvou.

Možno ich bude zaujímať, že to je vlastne milionár, ktorý sa venoval už len charite. Mám však akosi pocit, že by som tomu príliš nepomohol. Asi by to vyzeralo podozrivo.

Viete, on teraz obedoval v sirotinci. S ombudsmankou. Spomeniem si na nápad, spraviť z nej moju susedku v Košiciach. Ale to sa vysvetľuje ťažko. Tak radšej nič.

A na inaugurácii boli takí normálni ľudia. To predtým nebolo! Keď tu mi príde na um kráľ Zemplína. Ale toho asi tiež nechám tak. Podať lykožrútov tak, aby sme sa na tom spoločne zasmiali, mi pripadá ako pritvrdý oriešok. Aj keď... mohol by som niečo o jeho víne, tuším pestoval Tokaj... veď Francú... nie, radšej nie. Ale nápad to je dobrý. Prinesiem ho nabudúce ako darček.

Ozaj, teraz bol v OSN a mal tam prejav. Ešte mi hlavou prebehnú spojené nádory... V dobrej angličtine!

Ach, a ten jeho príbeh! Viete, on robil na pumpe. Tvrdo! No a potom prišiel o všetky úspory a vrátil sa. No a teraz bol s Obamom! Rozmýšľam, že keď tam majú wifi, mohol by som ukázať fotku s Obamovcami.... len tak... pre zaujímavosť. Potom si však uvedomím, že nájsť heslo na wifi býva problém a že tá fotka fakt nie je príliš vydarená.

Hodilo by sa to nejako uzavrieť, že má predpoklady byť dobrým prezidentom alebo tak.

 V tom sa však pani matka opýta či si ešte nedám trochu vína a ja cítim, že som už prepásol šancu odprezentovať nášho nového prezidenta.

Po večeri sa ideme prejsť po pláži. Len dvaja. Všimla si si, ako vstal, keď som povedal, že konečne nie je prezident komunista? Áno. Vieš, tu sme všetci ľavičiari. No a? Veď ja nemám nič proti ľavičiarom. Hej, hej... veď ja viem...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

DOMOV

Minúta po minúte: Mediálny výbor čaká ešte Ťapáková a Dírer

O post šéfa zabojuje deväť kandidátov.

DOMOV

Publicista sa pripútal reťazou, nechce návrat komunistickej tabule

Niektorí obyvatelia ju nechcú späť.


Už ste čítali?